Elélvezési nehézségek vibrátorral

Címszavakban

Gyakran hallom azt a kérdést, hogy ha már ennyi pozitív történetet lehet olvasni és hallani a vibrátorokról, akkor miért van az, hogy valaki egyszerűen semmilyen módon nem tudja átélni azt a bizonyos gyönyört ezeknek az eszközöknek a segítségével. Ha épp benned is megfogalmazódott ez a dilemma, akkor fontos, hogy tudd: egyáltalán nem vagy egyedül, és rengeteg tényező befolyásolhatja, hogyan reagálsz a vibrációra vagy bármilyen szexuális ingerre. Lehetséges, hogy testi, lelki, vagy akár környezeti okok miatt alakul ki a nehézség. Nem kell rögtön arra gondolnod, hogy veled „baj” van. Sokkal inkább érdemes árnyaltan látni a helyzetet, hiszen nagyon összetett folyamatról beszélünk, amelyben nemcsak a fizikális stimuláció, hanem a gondolkodásmód, a lelkiállapot, a múltbéli tapasztalatok és a környezet egyaránt szerepet játszik.

Először talán érdemes rávilágítani arra, hogy a szexuális öröm, főleg a női orgazmus kapcsán, sokkal több, mint egy testi reakció. A tested érzékelése, a testi önbizalmad és a téged ért ingerek értelmezése mind-mind hozzájárul ahhoz, hogy egy adott pillanatban mennyire vagy képes átadni magad az élvezetnek. Ha nem megy a vibrátorral való gyönyör, az egyáltalán nem jelenti azt, hogy ne lennél képes orgazmust átélni, és nem is feltétlenül utal arra, hogy a vibrátorral mint eszközzel lenne gond. Érdemes megvizsgálni, hogyan viszonyulsz magához a maszturbációhoz, illetve mit gondolsz az önkielégítésről. Lehetséges, hogy olyan rejtett hiedelmek dolgoznak benned, amelyek gátolják a felszabadult testérzetet. Egy 1976-os vizsgálatban is szerepelt, hogy a szexuális bűntudat és a szorongás között szoros összefüggés áll fenn, amely akadályozhatja a nők orgazmusát (Heiman, J. R. [1976]. Physiological responses to sexual arousal as a function of test anxiety and sex guilt. Journal of Consulting and Clinical Psychology, 44(6), 872–883.). Ha az önmagaddal vagy a maszturbációval kapcsolatos attitűdöd nem elég elfogadó, akkor hiába nyúlnál bármilyen vibrátorhoz, nehezebben tudod átélni az örömöt.

Lehet, hogy valamilyen szinten úgy érzed, ki kell érdemelned az élvezetet, vagy éppen az jár a fejedben, hogy nem vagy „megfelelő” nő, ha nincs orgazmusod. Esetleg félsz a saját reakcióidtól, és emiatt nem tudod elengedni magad. Az is előfordulhat, hogy szokatlanul bűnös érzés kerít hatalmába, amikor egy külső eszközt használsz. Ezek mind olyan láthatatlan, belső gátak, amelyek meggátolhatják az élvezet kialakulását. Ilyen esetekben nem biztos, hogy a vibrátorral vagy annak intenzitásával van probléma, sokkal inkább a lelki hozzáállásodat érdemes átgondolni. Ha kényelmetlennek érzed magad a gondolattól, hogy egy segédeszköz adja számodra a legintenzívebb ingert, teljesen rendben van, hogy inkább más módon próbálod megközelíteni a testiségedet. A szexuális nevelés és a társadalmi normák is erősen befolyásolnak bennünket. Ha fiatalkorodban tabu volt a maszturbáció, vagy rosszalló megjegyzéseket hallottál róla, előfordulhat, hogy tudat alatt még mindig hordozod ezeket az üzeneteket.

Gyakran merül fel az is, hogy a vibráció nem biztos, hogy mindenkinek megfelelő típusú stimuláció. Néha a kifejezetten erős, intenzív vibrátorok akár zsibbasztó hatást is kiválthatnak, főleg, ha túl hosszú ideig, vagy megszakítás nélkül használod őket ugyanazon a területen. A csikló és általában a nemi szervek nagyon érzékenyek, ám a túlzó vibráció időlegesen tompíthatja is az érzékelést. Ha a vibrátor beállítása túl erős, lehet, hogy inkább kellemetlen, mint izgató. Esetleg az is előfordulhat, hogy mindenféle használati útmutató nélkül vágtál bele a dologba, és nem találtad meg azokat a pozíciókat, érintési pontokat, amelyekkel a saját tested igazán jól reagál. Nem vagyunk egyformák, így teljesen érthető, ha valaki a lágyabb, pulzálós vagy éppen a csendesebb eszközökre esküszik, míg másoknak a kifejezetten nagy intenzitás hozza meg a leginkább felszabadító élményt. Türelemre, kísérletezésre, önmagad megismerésére van szükség ahhoz, hogy rájöjj, melyik típus, ritmus és erősség adja meg a megfelelő élményt.

A pszichés tényezők mellett létezik az a helyzet is, amikor a körülmények egyszerűen nem elég nyugodtak vagy biztonságosak. Lehetséges, hogy nem tudsz kellően ellazulni, mert zavar valami a lakásban, félsz, hogy valaki meghallja vagy megzavar. Elképzelhető, hogy nem tetszik a környezet, ahol próbálkozol, esetleg nem vagy időben felkészült egy ilyen jellegű önkielégítésre. A nyugodt atmoszféra és a saját intim tér kulcsszerepet játszanak abban, hogy bele tudd engedni magad a folyamatba, és ne legyenek benned szorongásos gondolatok. Előfordulhat az is, hogy van partnered, és esetleg bűntudatot érzel, mert úgy gondolod, mintha megcsalnád őt a saját örömöddel. Vagy épp ellenkezőleg: egy párkapcsolaton belül próbáltátok ki a vibrátort, de a partnered jelenléte (vagy a partner hozzáállása) miatt nem mertél teljesen ellazulni. Ha nincs harmónia és egyetértés a vibrátor használatával kapcsolatban, az ugyanúgy akadályozhatja a szabad kísérletezést. A The Journal of Sexual Medicine hasábjain is olvasható olyan kutatási eredmény, hogy a nők nagy része számára az önkielégítés akkor válik leginkább örömtelivé, ha képesek zavaró külső tényezők nélkül, önmagukra figyelve, biztonságban és pozitív lelkiállapotban használni az eszközt (Herbenick, D., Reece, M., Sanders, S. A., Dodge, B., Ghassemi, A., & Fortenberry, J. D. [2010]. Women’s vibrator use in sexual partnerships: Results from a nationally representative survey in the United States. The Journal of Sexual Medicine, 7(9), 3106–3116.).

Lehet, hogy az orgazmus nehézsége, vagy éppen a vibrátorral való élvezés sikertelensége valamilyen más problémára is rávilágít. A szexuális reagálóképesség rendkívül érzékeny az általános lelki és testi állapotodra. Ha mostanában rengeteg stresszt élsz át, fáradtnak érzed magad, esetleg hormonális változások zajlanak benned (például a menstruációs ciklus valamelyik szakaszában vagy), akkor az is előfordulhat, hogy most egyszerűen nem vagy nyitott állapotban a vibrátor stimulációjára. A stressz hatására a szervezet adrenalint termel, ami gyakran éppenséggel csökkenti a szexuális válaszkészséget. A libidó, az izgalmi szint és a vérkeringés mind dinamikusan változhat a mindennapok hullámaiban, és ez sajnos befolyásolja, hogy mennyire tudod élvezni a vibrátoros ingerlést. Egy 1986-os tanulmány arra világított rá, hogy a szexuális zavarok, köztük az orgazmusproblémák hátterében gyakran kevert pszichés és testi tényezők állnak (Hawton, K., Catalan, J., & Martin, P. [1986]. Sexual dysfunctions. British Journal of Psychiatry, 149, 657–666.). Nem érdemes tehát kizárólag egyetlen forrásban keresni a magyarázatot.

A hormonális egyensúly mellett az sem elhanyagolható, hogy milyen fogamzásgátló módszert alkalmazol, szedsz-e bármilyen gyógyszert, beleértve a pszichés vagy szorongásoldó szereket, és ezek hogyan befolyásolják az erogén zónák érzékenységét. Bizonyos esetekben a hormonális fogamzásgátlók csökkenthetik a libidót, és bár attól még képes lehetsz izgalmat megélni, elképzelhető, hogy a kiteljesedés lassabb vagy kevésbé intenzív lesz. Lehet, hogy korábban nem volt gond az orgazmussal, de megváltozott valami az életedben (gyógyszercsere, betegségek, hormonális ingadozások, lelki trauma), és azt tapasztalod, hogy vibrátorral egyszerűen nem jön össze. Az önfigyelem, a tested jelzéseire való reagálás és a nyitottság segíthet abban, hogy felismerd, mi vezetett a mostani állapothoz.

Előfordul, hogy maga a vibrátor jellege nem passzol a testedhez vagy az igényeidhez. Nagyon sokféle létezik: eltérő formák, anyagok, rezgésminták, erősségek. Ha egy típusnál azt tapasztalod, hogy nem vált ki belőled semmiféle örömöt, érdemes lehet kipróbálni valami mást. Lehet, hogy egyszerűen a csiklódat nem szereted direktben hosszan stimulálni, és jobban esne egy kevésbé erőteljes, akár vízalapú használat, mondjuk a fürdőkádban, kézi zuhanyfejjel. A kísérletezés az önismeret része, és semmi gond nincs azzal, ha végül azt találod élvezetesebbnek, ha a kezedet vagy más alternatív módszert használsz. Nem mindenkinek felel meg ugyanaz a megoldás. Az a tény, hogy a piacon létező játékszerek széles skálán mozognak, annak is köszönhető, hogy a nők (és persze a férfiak) is rendkívül egyéniek abban, milyen jellegű ingert találnak kellemesnek.

Ad 1
Tanulj reklámpszichológiát

A lelki oldalon az is számíthat, hogy milyen előzmények után kezded el a vibrátor használatát. Ha frissen vagy túl egy nehéz érzelmi csalódáson, gyászfolyamaton vagy egy párkapcsolati konfliktuson, akkor előfordulhat, hogy nem vagy készen az örömre. Lehet, hogy épp azt gondolod, hogy egy külső eszköz majd varázsütésre visszahozza azt a felszabadult szexuális lelkesedést, ami korábban megvolt, de a szexualitás sokkal inkább összefügg a lelkiállapotoddal, mint gondolnád. Ha túl sokat vársz az eszköztől, az önmagában is nyomásként jelentkezhet. Olyan, mintha titokban azt mantráznád, hogy „na, ezt most élveznem kell, különben tényleg baj van velem”, és ebben a feszült kontextusban igazán nehéz felszabadultan reagálni.

A saját testeddel való kapcsolat is jelentőséggel bír. Ha nem ismered pontosan, hogyan reagál a tested különböző ingerekre, lehet, hogy a vibrátor használata során is „vaktában” próbálkozol, és gyorsan feladod, amikor nem történik látványos eredmény. Előfordulhat, hogy nem építettél fel elég izgalmi szintet előjáték vagy fantáziálás formájában, mielőtt a vibrátorral kísérleteznél. A testednek idő kell, hogy ráhangolódjon az örömre, és bár egy vibrátor képes kifejezetten intenzív érzetet adni, ha fejben nem vagy ráhangolódva, akkor nem biztos, hogy ez a stimuláció valóban élvezetes lesz. A „lelki előjáték” sokszor legalább annyira fontos, mint a konkrét testi érintés.

A szégyenérzet is komoly gát lehet. Még mindig van egy olyan társadalmi berögződés, hogy a nők maszturbációja kevésbé természetes, vagy nem illik róla beszélni. Ez szerencsére sokat változott az utóbbi években, de ha te úgy nőttél fel, hogy a maszturbációt valamilyen „rossz” dolognak gondolták a környezetedben, akkor lehet, hogy a tudattalanodból még mindig előkerül ez az érzelem. A 2007-es, emberi motivációkat vizsgáló tanulmány is rámutatott, hogy a nők vágyát és szexuális viselkedését több társadalmi és evolúciós tényező is alakítja (Meston, C. M., & Buss, D. M. [2007]. Why humans have sex. Archives of Sexual Behavior, 36(4), 477–507.). Ezek között helyet kap a szégyen és a félelem is, mint gátló erők. Nem könnyű felszabadultan élvezni bármit is, ha belül még azzal küzdesz, hogy amit csinálsz, az „nem illendő”, „furcsa” vagy „tiltott”.

A környezeted támogatása, illetve a saját mentális jólléted is meghatározó. Ha éppen egy stresszes munkahelyi időszak kellős közepén vagy, netán vizsgáid vannak az egyetemen, és semmi másra nem tudsz koncentrálni, akkor az is lehetséges, hogy a tested egyszerűen nem nyitott a szexuális izgalomra. Van, hogy a vágy és a kikapcsolódás inkább alvás vagy más pihentető tevékenység formájában jelenik meg, és nem biztos, hogy a vibrátoros ingerlés az, amire szükséged van, vagy amit el tud fogadni a tested. Ezzel sincs semmi baj, mert a szexualitás ciklikus, és változó intenzitással jelenik meg az életünkben.

Szerintem az első és legfontosabb lépés, hogy ne ítélkezz magad fölött, és ne görcsölj rá. Ne tekintsd kudarcnak azt, ha most nem tudsz élvezni a vibrátorral. Gondold végig, milyen az általános viszonyod a saját testeddel, az élvezet lehetőségével, és van-e valami, ami zavart kelt benned a maszturbációt illetően. Ha úgy érzed, hogy mélyebb lelki akadályok vannak, amiket egyedül nehéz feltérképezni, bátran fordulhatsz szakemberhez, például szexuálterapeutához vagy pszichológushoz. Néha néhány őszinte beszélgetés és önreflexió már segíthet abban, hogy megértsd, mi áll a háttérben. Ha pedig kiderül, hogy egyszerűen a vibráció típusa nem passzol hozzád, vagy nem megfelelő az eszköz, érdemes új utakat keresni.

Az is előfordulhat, hogy nincs igényed erre, és ez teljesen rendben van. Vannak nők, akik nem szeretnek vibrátort használni, és inkább más formában élik meg az önkielégítést vagy a párjukkal közös örömszerzést. Mindenkinek megvan a maga útja. A lényeg, hogy hallgass a testedre, és ne próbáld erőltetni azt, ami nem esik jól. Ha idővel mégis kísérletezni akarsz, megteheted lassú tempóban, akár a legalacsonyabb rezgésfokozattal, eltérő testhelyzetben, más-más fantáziákkal vagy erotikus gondolatokkal kiegészítve. Keresd meg azt a közeget, időpontot és lelki ráhangolódást, amikor nagyobb eséllyel vagy befogadó a gyönyörre.

Nem mindig a külső inger erőssége vagy a vibrátor technikai tudása hozza el az orgazmust, hanem sokkal inkább a teljes testi-lelki egység, az ellazulás, és az, hogy elhiszed: megérdemled az örömöt. Ha azt érzed, a jelenlegi életszakaszodban ez nehezen megy, engedd meg magadnak, hogy pihenj, gyógyulj, vagy éppen más típusú szexuális ingerekre fókuszálj. Az önfelfedezésnek nincs kötelező forgatókönyve. Bármikor úgy dönthetsz, hogy kipróbálsz más megoldásokat, vagy időt adsz magadnak a lelki feldolgozásra. A leglényegesebb, hogy ne arra koncentrálj, mit „kellene” érezned, hanem arra, hogy nyugodt és valóban intim kapcsolatot tudj kialakítani a saját testeddel és vágyaiddal. Ha ezt az alapot megteremted, akkor már könnyebben eldől, hogy a vibrátor – vagy bármi más – milyen mértékben tud neked örömet adni.

Végső soron a válasz arra, miért nem sikerül élvezned a vibrátort, számtalan aspektus függvénye lehet, a lelki tényezőktől az anatómiai adottságokon át a környezeti hatásokig. Semmi esetre se gondold, hogy ez valamiféle végleges állapot, vagy hogy veled „valami baj van”. Inkább próbáld meg szeretettel és türelemmel megvizsgálni a tested és a lelked jelzéseit. Így reális esély nyílik arra, hogy idővel egyre inkább felfedezd a saját erotikus működésedet, és megtaláld, milyen formában és körülmények között tudsz igazán felszabadultan örülni a szexuális ingereknek. Ha a vibrátor sosem lesz a kedvenc eszközöd, az is abszolút rendben van. Ami igazán számít, hogy megtanulj összhangba kerülni önmagaddal, és merd meghallani a saját tested válaszait. Ez a belső szinkron adja meg a teljes képet arról, mi az, ami neked valóban örömöt jelent.

Címkék:

Ne hagyd ki

Érdekes lehet

Tanulj reklámpszichológiát - 5775 Ft

Népszerűek

A vibrátor történelme

A vibrátor evolúciója: történelem, pszichológia, egészség és üzlet A vibrátor története, hatásai és üzleti vonatkozásai sokkal összetettebbek, mint azt elsőre gondolnánk. A szexuális forradalom egyik kulcsszereplője nem csupán a hálószobákban hódított teret, hanem társadalmi, pszichológiai és egészségügyi szempontból is jelentős változásokat hozott. Emellett üzleti és marketing szempontból is egy több milliárd dolláros iparág épült köré....

Vibrátorok: típusok, használat és előnyök

A vibrátor egy igen sokrétű és izgalmas eszköz, amely nemcsak a szexualitásról, hanem az önismeretről, a testtudatról, sőt a párkapcsolati kommunikációról is sokat elárul. Ha belegondolsz, nem csupán egy tárgyról van szó, hanem egy olyan témáról, amelyhez kapcsolódóan rengeteg szociális, pszichológiai és biológiai szempont felmerülhet. A történelmi előzményei éppolyan érdekfeszítők, mint a mai modern marketingkampányok;...

Miért fontos a nőknek a szexben az érzelmek ? 

Az emberi lélek és test olyan szorosan összefonódik, hogy szinte lehetetlen különválasztani, hol ér véget az egyik, és hol kezdődik a másik. Ez különösen igaz a szexualitás területén. Amikor felmerül a kérdés, miért fontosak az érzelmek a nőknek a szexben, valójában a női test, az idegrendszer, a hormonális folyamatok és a szociokulturális elvárások együtteséről beszélhetünk....

A vibrátor karbantartása

A vibrátor karbantartása sokkal többről szól, mint a tisztaság megőrzése. Amikor vigyázol erre az eszközre, valójában a saját testi és lelki jóllétedet véded, hiszen a higiénia hiánya kellemetlen fertőzésekhez, irritációkhoz vezethet, a helytelen tárolás vagy ápolás pedig megrövidítheti a vibrátor élettartamát. A mai modern segédeszközök egyre kifinomultabb technológiával készülnek, ezért fontos, hogy odafigyelj, hogyan tisztítod,...

Kapcsolat

Népszerű

© Copyright 2025