Érthető, ha foglalkoztat a péniszméret kérdése. Több kultúrában és a médiában is azt sugalmazzák, hogy a nagyobb férfiasság önmagában boldogságot, magabiztosságot vagy sikeresebb szexuális életet eredményez. Nem csoda, hogy sokan odáig jutnak, hogy műtéti úton szeretnék megnövelni a méretüket. Érdemes azonban alaposan átgondolni ezt a döntést, mert az ilyesfajta operációk egyrészt drágák, másrészt rengeteg kockázatot is hordoznak magukban. A legjobb, ha még jóval a plasztikai sebész felkeresése előtt megpróbálod tisztázni, mi is áll valójában a vágyad hátterében, milyen elvárásaid vannak, és hogy a valóságban a műtét valóban hozná-e azt a változást, amit elképzelsz.
A péniszmérettel való elégedetlenség nem olyan ritka, mint gondolnánk. Egy felmérésben, amely 4198, 18 és 65 év közötti férfit vizsgált, nagyjából 14,1% mondta azt, hogy elégedetlen a saját péniszével. A többség tehát inkább rendben volt magával, de körülbelül minden hetedik férfi úgy érezte, túl kicsi a mérete. Jellemzően a hossz és az átmérő körül forogtak a félelmek, sokan pedig meg voltak győződve arról, hogy a pornófilmekben látott példák jelentik az „igazi” átlagot. Pedig jó eséllyel a legtöbb férfi, aki kicsinek tartja a sajátját, valójában a normál tartományba esik, csak éppen a téves összehasonlítások és a médiából érkező üzenetek torzítják a képet.
Mindenekelőtt próbáld ki azt, hogy reális információkat keresel arról, mekkora is egy átlagos pénisz. Elég hamar rá lehet jönni, hogy a leggyakrabban idézett hossz merev állapotban valahol 12-16 centiméter körül mozog, sok kutatás (például a British Journal of Urology International által publikált adatok) is ezt erősíti meg. Ha ennél a sávnál vagy, akkor orvosi szempontból nem beszélünk mikropéniszről, és ha így is elégedetlen vagy, akkor érdemes lehet a lelkedben keresni a megoldást, nem pedig a műtőasztalon. A méretnövelő operációk ugyanis nem csodaszerek, sőt a kutatások szerint az ezzel kapcsolatos betegelégedettség is meglehetősen ingadozó.
A sebészek, akik péniszhosszabbítást és péniszvastagítást vállalnak, általában azt mondják, hogy 2-3, de akár 4-5 centis „nyereség” is elérhető, a vastagításnál pedig szintén látványos különbséget ígérnek. Az esetek többségében a hossz növelése úgy történik, hogy átmetszik azt a függesztő szalagot, amely a pénisz belső részét a szeméremcsonthoz rögzíti. Ezzel elérhetik, hogy a pénisz eddig rejtett része kissé előrébb csússzon. Ám ez a beavatkozás valójában inkább optikai eredménnyel járhat: nyugalmi állapotban néz ki hosszabbnak, merevedés közben viszont nem feltétlenül tapasztalsz nagyságrendi változást. Emellett a műtét után előfordulhat, hogy a pénisz más szögben áll merevedéskor, vagy egyáltalán nem tartja azt a szöget, amit korábban. Az orvosok sem szokták tagadni, hogy az ilyen eljárás leginkább lelki oldalról közelíthető: ha valakinek bántó a nyugalmi állapotban látott „rövidebb” hossz, akkor ennek optikai meghosszabbítása hozhat némi önbizalom-erősödést, de nem feltétlenül váltja valóra a nagyobb szexuális teljesítményről szóló fantáziákat.
A péniszvastagító műtéteknél többféle módszert alkalmaznak, például zsírleszívás után a hasból, vagy más testtájról eltávolított zsírt fecskendeznek a pénisz bőre alá, esetleg donorszövettel dolgoznak, vagy dermális töltőanyagokat használnak. Ennek megvannak a sajátos kockázatai, például a beinjektált anyag egyenetlen eloszlása, csomóképződés vagy későbbi felszívódás, ami akár torzulást is eredményezhet. Nem egy olyan esetről olvashatunk a szakirodalomban, ahol a pácienseknek további, korrekciós műtétekre volt szükségük, mert a beavatkozás után a pénisz alakja aszimmetrikussá vált, a hegesedés látványos maradt, vagy egyéb váratlan szövődmények léptek fel.
Ezeknek a műtéteknek a költsége igen magas, Amerikában körülbelül 5000–10000 dollár közé teszik az árat, de sokan ennél is többet költenek, főleg ha később több lépésben kell korrigálni a kialakult problémákat. Az anyagiak mellett viszont nem szabad elfelejteni a testi kockázatokat: vannak, akik erekciós problémákkal néznek szembe egy rosszul sikerült operáció után, vagy annyira erős hegesedés alakul ki, hogy a pénisz formája és mozgékonysága jelentősen megváltozik. A Sexual Medicine Reviews hasábjain megjelent egy tanulmány, amely 17 különféle vizsgálat eredményét foglalta össze, és 21-féle eljárást nézett végig több mint 1000 férfi bevonásával (lásd: Sexual Medicine Reviews). A következtetés ijesztő: a kutatások minősége általánosságban gyengének számít, a műtéti technikákat nem validálták megfelelően, és a szövődmények száma és jellege miatt azt írják, hogy a péniszmegnagyobbító műtétek „a klinikai vizsgálatokon kívül etikátlannak tekinthetők”.
Ezzel egybecseng egy már 2008-as tanulmány is, amely kimondta, hogy a pénisznövelő műtétek többsége továbbra is inkább kísérleti szakaszban van, és nem létezik szabványos, bizonyítottan biztonságos technika (Dillon, B.E., Chama, N.B., & Honig, S.C. (2008). Penile size and penile enlargement surgery: A review. International Journal of Impotence Research, 20, 519-529.). Ezt jól mutatja az is, hogy még mindig nincs igazi konszenzus arról, pontosan milyen eljárást érdemes alkalmazni a különféle testfelépítésű embereknél, és hogy hosszú távon mire lehet számítani a behelyezett implantátumoktól, a beültetett zsírszövetektől vagy éppen a függesztőszalag-átvágástól. Hiányoznak azok a megbízható, nagymintás, kontrollcsoportos vizsgálatok, amelyek hosszabb időn át követik a pácienseket, és pontos képet adnak a szövődmények, komplikációk arányáról.
Felmerül a kérdés, miért vállalna valaki ekkora bizonytalanságot és költséget. Sokan úgy érzik, hogy a méret elengedhetetlen ahhoz, hogy vonzónak lássák magukat, vagy hogy a partnerüket maradéktalanul kielégítsék. A pornóiparban látott nagy méretek és a köztudatban keringő mítoszok, miszerint „a nagyobb pénisz automatikusan jobb orgazmushoz vezet,” még inkább táplálják ezt a nyomást. Ugyanakkor a szexuálterapeuták és a kutatások zöme is azt mondja, hogy a jó szex sokkal inkább a kommunikáción, a ráhangolódáson, a megfelelő előjátékon és a kölcsönös figyelmességen múlik. A partner szempontjából a technika, az érzelmi kötődés és az egyéb szexuális kiegészítők (például kézzel vagy szájjal nyújtott stimuláció) legtöbbször nagyobb befolyással bírnak a szexuális elégedettségre, mint a pénisz tényleges mérete.
A plasztikai műtétek pszichológiai hatásairól több területen végeztek már felméréseket. Több kutatócsoport vizsgálta például, hogy a mellplasztikán, orrkorrekción átesett vagy a testük más részét megműttető páciensek milyen mértékben lesznek elégedettek a beavatkozás után. Az eredmények elég vegyesek. Van, aki valóban javulást tapasztal az önértékelésében, ám másoknál előfordul, hogy újabb és újabb testtájakkal kezdenek elégedetlenek lenni, vagy egyszerűen rájönnek, hogy a műtét nem oldotta meg a mélyebb pszichés nehézségeiket. A péniszméret esetében ez különösen fontos kérdés: ha önértékelési problémák húzódnak meg a háttérben, netán túlzott mértékű szorongás társul a szexualitáshoz, akkor könnyen meglehet, hogy a műtét sem hozza meg a várt nyugalmat és önbizalmat. Előfordulhat, hogy az ember továbbra is aggódni fog, csak most már a műtét sikerét, az esetleges aszimmetriát vagy a hegesedést figyeli.
Amikor valaki azzal keres meg egy pszichológust vagy szexuálterapeutát, hogy péniszhosszabbító műtéten gondolkodik, az első lépés általában az, hogy megnézzük, tényleg kórosan kicsi-e a pénisz, vagy „csak” a személy saját érzékelése, önbizalomhiánya nagyítja fel a problémát. Ha a méret bőven benne van az átlagos sávban, a szakemberek inkább azt javasolják, hogy beszéljünk a testképről, az önértékelésről, a szexuális kommunikációról. Könnyen lehet, hogy a műtét helyett sokkal hatékonyabb, maradandóbb megoldást jelentene egy terápia, amiben megtanulod elfogadni a saját testedet, fejleszteni a szexuális készségeidet, vagy éppen javítani az intimitást a partnereddel. Vannak, akik még a péniszpumpa vagy más vákuumos eszköz használatával is jobban járnak, mint egy drasztikus műtéti beavatkozással. Bár ezek sem csodamódszerek, legalább nem okoznak maradandó károsodást, és bizonyos esetekben átmenetileg ugyan, de némi kerületi növekedést eredményezhetnek erekció során.
Érdemes időt szánni arra is, hogy feltedd magadnak a kérdést: miért gondolod, hogy ha megnagyobbíttatod a péniszedet, akkor boldogabb leszel? Ha a háttérben egy szexuálisan elégedetlen partner áll, vagy hosszú távú párkapcsolati konfliktus, esetleg a saját magaddal kapcsolatos bizonytalanság, akkor érdemes lehet ezeket a tényezőket előbb rendbe tenni. Lehet, hogy rájössz, egyáltalán nem a centiméterek hiánya volt az, ami blokkolta a vágyat vagy a jó szexuális élményt, hanem valami teljesen más, például a nem megfelelő kommunikáció, a stressz, a munkahelyi túlterheltség vagy a szexuális ismeretek hiánya.
Ha végül mégis a műtét mellett döntenél, elengedhetetlen, hogy olyan orvost válassz, aki őszintén beszél veled a kockázatokról, a realitásokról és a várható eredményekről. Ha azt tapasztalod, hogy valaki csak a sikersztorikat említi, és nem nyújt semmilyen részletes tájékoztatást a műtét mibenlétéről, a lábadozásról, a rehabilitációról, akkor érdemes gyanakodni. A tapasztalt sebészek nem szoktak azzal hitegetni, hogy ez egy rizikómentes eljárás, és azt is be szokták vallani, hogy hosszabb távú adataink még mindig korlátozottak. Azt is tartsd észben, hogy egy ilyen beavatkozás után rehabilitáció és türelem szükséges, a végeredmény pedig lehet, hogy nem lesz olyan látványos, mint az előtte-utána fotók sugallják. Az is megesik, hogy valaki a műtét után nem igazán szeretkezik másképp, egyszerűen mert fejben ugyanúgy kételkedik a saját szexuális vonzerejében.
A vágyaid megkérdőjelezése vagy újragondolása nem azt jelenti, hogy ne lehetnél elégedetlen valamivel a testeden. Mindenkinek jogában áll alakítani magát, ha ez valóban segít egy harmonikusabb testkép kialakításában. De mielőtt kés alá feküdnél, kérlek, vedd figyelembe, hogy a pénisznagyobbító műtétek valóban kiforratlanok, és a szakmai irodalom sem támogatja őket egységesen. Ha a háttérben inkább az önbecsülés és a társadalmi nyomás húzódik meg, akkor a legfőbb kérdés talán az, hogy valóban a testeden kell-e változtatnod, vagy inkább a saját fejeddel, önbizalmaddal kell munkát végezni.
Néha segít, ha alaposan informálódsz, beszélsz olyan szakemberrel, aki nem feltétlenül érdekelt abban, hogy műtétet javasoljon, hanem segít mérlegelni a pszichológiai oldalát is. Megeshet, hogy az önelfogadás és a test pozitívumainak értékelése elvezet oda, hogy rájöjj: nincs szükséged ilyen radikális megoldásra. A szexuális problémák jelentős része nem is a méreten, hanem a félelmeken, a félreértéseken, a rossz kommunikáción bukik meg. Ráadásul számos más mód létezik a partnered örömének fokozására, és a legtöbbről soha nem készülnek reklámok vagy pornófilmes túlzások.
Amikor elengedhetetlenül a méretről esik szó, a valóságban nagyon sokan megelégednek egy teljesen átlagos paraméterrel, amennyiben a kapcsolatuk egyébként bizalmi és nyugodt. Gyakori, hogy az a feszültség, amit néhány centi miatt érzünk, egyáltalán nem tükröződik a partnernél, vagy legalábbis korántsem olyan mértékben, mint gondolnánk. Ha pedig mégis kialakul valamilyen elégedetlenség, annak talán csak egy kis része a pénisz hossza vagy vastagsága, és sokkal inkább a figyelem, a szeretet és a jó kommunikáció hiánya az igazi kiváltó ok.
Nem állítom, hogy senkinek sem segített még semmilyen péniszvastagító vagy hosszabbító eljárás. Léteznek sikertörténetek is, és akadnak férfiak, akik valóban elégedettebbek lettek egy műtét után. A probléma az, hogy a képet alaposan torzítja a hiányos szakmai kutatás, a marketing és a páciensek egyéni beszámolói, amelyek gyakran nem térnek ki a hosszú távú következményekre. A Sexual Medicine Reviews tanulmánya világosan rámutatott, hogy ezek az eljárások „erősen kockázatosak és kifogásolhatóak” a mai napig. Ha pedig olyan módszerről van szó, amit a szakma is kétesnek, kísérletinek tart, érdemes kicsit visszavenni a lelkesedésből, és tényleg alaposan utánajárni mindennek, mielőtt igent mondanál.
Ahhoz, hogy felelősségteljes döntést hozz, gondold át, mi lesz akkor, ha a műtét nem hozza meg a várt eredményt, vagy ha nem lesz elég látványos a változás. Tisztázd magadban, hogy hogyan reagálnál a szövődményekre, például a szexuális funkciós zavarokra, a hegesedésre vagy a torzulásokra. Mérd fel, hogy mit bír el a pénztárcád, ha több beavatkozásra is szükség lenne. Készülj fel arra is, hogy a beavatkozás hosszabb felépülési idővel járhat, és a szexuális életedet átmenetileg erősen korlátozhatja. Ezek nem riogatások, hanem a realitások. Azok a plasztikai sebészek, akik őszintén járnak el, pontosan erről is beszélnek, és nem csak a sikert hangsúlyozzák.
Az önbizalmad erősítése, a tested és a szexualitásod jobb megismerése gyakran sokkal nagyobb előrelépést hozhat, mint egy ilyen radikális, kockázatos műtét. Nekem meggyőződésem, hogy a legjobb, ha elhagyod az irreális összehasonlításokat a pornósztárokkal és megnézed, hogy egy valós szexuális kapcsolatban mi hoz örömöt. A legtöbb ember nem a centiket sorolja első helyre. Az érzelmi biztonság, a közelség és a kölcsönösség sokkal többet nyom a latban. Persze mindenkinek a saját élete, a saját teste, de mindig érdemes feltenni a kérdést: egy valóban komoly kockázatokkal járó beavatkozás tényleg meghozza azt a belső békét és elégedettséget, amire vágysz, vagy talán egy másik úton is eljuthatsz oda?
A péniszmérettel való elégedetlenség gyökerei sokszor a téves információkban és a média által fenntartott mítoszokban rejlenek. A kutatások (például Dillon és munkatársai 2008-as áttekintése) is megerősítik, hogy a pénisznövelő műtétek zöme tudományosan nem kellően alátámasztott, és inkább kísérleti stádiumban van. Ez nem azt jelenti, hogy soha nem működnek, hanem azt, hogy az eljárások hosszú távú hatásairól, biztonságosságáról, és valós eredményeiről nincs megbízható adatunk. Hatalmas anyagi teher, komoly testi kockázat és bizonytalan kimenetel – ez az, amit a plasztikai sebészetnek erről az ágáról el lehet mondani. Ha úgy érzed, mindezt megéri bevállalni, fontos, hogy legalább tényleg minden információ a birtokodban legyen. Ugyanakkor, ha még kétségeid vannak, vagy úgy érzed, egy belső bizonytalanság, önbizalomhiány vezet a méretfixációhoz, érdemesebb lehet terápiás segítséggel tisztázni az érzéseidet, mielőtt végleg rászánod magad a szikére.
A legegészségesebb kiindulópont mindig az, ha törekszel a testeddel való megbékélésre. Nem arról van szó, hogy soha ne akard változtatni magadon, ha tényleg nagy szükséged van rá. Inkább arról, hogy a pénisznövelő műtétek speciális terület, tele bizonytalansággal, és semmilyen garancia nincs arra, hogy megoldják az önbizalomhiányodat. Könnyen kerülhetsz egy véget nem érő körforgásba, ahol egy beavatkozás után kiderül, hogy másban sem vagy elégedett magaddal, vagy éppen a műtét mellékhatásaival kell együtt élned. Mindeközben az is megeshet, hogy a szexuális kapcsolatod lényegi részét nem a méret határozza meg, hanem az intimitás, az egymásra hangolódás és a nyitottság.
Én azt vallom, hogy a legfontosabb kérdés: milyen cél érdekében tennéd ki magad ekkora kockázatnak? Ha az a válasz, hogy mindenáron más ember akarsz lenni, vagy azt hiszed, a nagyobb pénisz egy csapásra megoldja a párkapcsolati nehézségeket, esetleg a belső szorongásokat, akkor könnyen csalódás érhet. Ha tényleg úgy gondolod, a műtét a legutolsó mentsvár, és minden lelki háttértámogatást, önismereti munkát beletettél már a megoldás keresésébe, akkor is tény, hogy a plasztikai sebészet ezen ága nagyon vitatott.
A konklúzió az, hogy a pénisznövelő operáció nem garantált módja annak, hogy az ember jobban érezze magát a bőrében. A kutatások egyöntetűen óvatosságra intenek, a szakmai vita pedig nem arról szól, hogy miért olyan szuper, hanem hogy miért kockázatos. Ha mégis e mellett döntesz, vállalnod kell a kiszámíthatatlanságot, a szövődmények lehetőségét és azt a tényt, hogy ez nem egy bejáratott, kiforrott eljárás. Kérlek, gondold végig, milyen a kapcsolatod a testeddel, mennyire reálisak az elvárásaid, és beszélj erről akár terapeutával, akár olyan orvossal, aki nyíltan megosztja veled a beavatkozás valódi természetét. Hiszem, hogy csak így tudsz felelős döntést hozni.
(Dillon, B.E., Chama, N.B., & Honig, S.C. (2008). Penile size and penile enlargement surgery: A review. International Journal of Impotence Research, 20, 519-529.)
(Sexual Medicine Reviews: összefoglaló tanulmány a pénisznagyobbító eljárásokról, 17 vizsgálat és több mint 1000 férfi bevonásával)
(British Journal of Urology International: átlagos péniszhosszal kapcsolatos statisztikák)