A menstruáció alatti szex előnyei és hátrányai

Címszavakban

Sokszor találkoztam már azzal a jelenséggel, hogy amikor felmerül a menstruáció alatti szex kérdése, rögtön heves vélemények, saját tapasztalatok, tiltakozások vagy épp lelkendezések jönnek. Gyakori, hogy a téma hallatán valaki azonnal elhúzza a száját, más pedig épp ellenkezőleg, büszkén vallja, hogy számára ez teljesen természetes gyakorlat, és semmi különöset nem lát benne. Ha jobban belegondolsz, elég sok tabu övezi magát a menstruációt is, pedig ez egy biológiailag nagyon is megszokott folyamat. Nem csoda, hogy a menstruáció alatti szex külön fejezetet kap a fejünkben lévő „tiltott dolgok” listáján. Mégis úgy látom, hogy egyre többen nyílnak meg, mesélnek róla, vagy akár pozitív tapasztalatokat osztanak meg. Érdemes tehát felfedezned, hogy milyen előnyök és hátrányok rejlenek a menstruáció alatti szexben, miként illeszkedik ez a saját tested és párkapcsolati életed összképébe, és hogyan lehet erről nyíltan beszélni.

A menstruációs vér maga is számtalan tévhittel terhelt. Az egyik leggyakoribb városi legenda, hogy a menstruációs vér piszkos, egészségtelen, és ezért a menstruáció alatti szex is eleve higiéniailag kifogásolható. A valóságban a menstruáció egy természetes folyamat, amikor a méhnyálkahártya leválik, és vérzés útján távozik. Bár egyértelmű, hogy plusz tisztasági előkészületeket igényelhet, de attól még önmagában nem lesz „koszosabb” vagy „egészségtelenebb” az együttlét. Több kutatás (Masters és Johnson, 1966; World Health Organization, 2021) is rámutatott arra, hogy a menstruáció alatti szexuális aktivitás önmagában nem hordoz különösebb rizikót, feltéve, hogy megfelelően védekeztek, és figyeltek a higiéniára. Persze ehhez az is kell, hogy te és a partnered nyugodtan tudjatok beszélni az esetleges kényelmetlenségekről, és legyen egy nyitott, elfogadó légkör körülöttetek.

Sok nő azért is kerüli a menstruáció alatti szexet, mert a görcsök, a fáradtság, az ilyenkor gyakoribb hangulatingadozás nem feltétlenül teremt romantikus kedvet. Mégis, paradox módon épp a szex hozhat enyhülést a görcsökre és fájdalmakra. Van, akinek kimondottan csökken a fájdalma, ahogy átadja magát az orgazmusnak. Az orgazmus során endorfinok szabadulnak fel, és ezek a boldogsághormonok természetes fájdalomcsillapítóként működnek (Bancroft, 2009). Amikor a méh izmai ritmusosan összehúzódnak az orgazmus folyamán, az utána bekövetkező ellazulás bizonyos nők esetében tényleg képes mérsékelni a menstruációs görcsöket. Érdekes megfigyelni, hogy sokan pont a ciklus ezen szakaszában vágynak erősebben a szexre, mert a hormonális ingadozások felerősíthetik a libidót. Ez sem általános érvényű szabály, hiszen van, aki épp ellenkezőleg, ilyenkor szívesen elvonulna egy takaró alá, és messziről kerülné a testiség minden formáját. A lényeg, hogy egyik oldalon sincs „kötelező” elvárás: ha mégis úgy érzed, ilyenkor is szeretnél testileg közel kerülni a párodhoz, akkor nem szükséges szégyenkezned miatta.

Gyakran elhangzik az is, hogy a menstruáció alatti szex rövidítheti a menstruációs periódust. Azok a méhösszehúzódások, amelyek az orgazmust kísérik, segíthetik a méhet abban, hogy a nyálkahártya gyorsabban kiürüljön, és így valamivel hamarabb véget érhet a vérzés. Nem kell tőle drámai időnyereséget várnod, de előfordulhat, hogy egy-két nappal lerövidül a folyamat. Ezt a jelenséget több kisebb klinikai vizsgálat (Jamieson és Clarke, 2012) is megfigyelte, bár nagy léptékű, reprezentatív kutatások kevésbé állnak rendelkezésre. Ettől függetlenül, ha úgyis kívánod a szexet, ez akár egy kellemes „mellékhatás” is lehet. Abban is segíthet, hogy ne érezd annyira hosszadalmasnak a menstruációt.

Ami ugyanakkor lényeges, hogy a menstruáció alatti szex egyáltalán nem egyenlő a fogamzásgátlással. Sok nőnél valóban kicsi a teherbeesés esélye a ciklusnak ebben a szakaszában, de nem lehet teljesen kizárni. Létezik a spontán peteérés vagy az eltérő ciklushossz, és a spermiumok élettartama is akár 4–5 nap lehet, ami bizonyos pároknál meglepetésekhez vezethet. Több nőgyógyászati jelentés (Spitz és Prine, 2019) is hangsúlyozza, hogy a menstruációs napok nem jelentenek biztos „védelmet” a teherbeesés ellen. Tehát, ha nem akarsz babát, érdemes ilyenkor is védekezni, például óvszerrel. Ez ráadásul nemcsak a nem kívánt terhességtől, hanem a szexuális úton terjedő betegségektől is véd, amelyek a menstruáció alatt ugyanúgy fertőzhetnek (Centers for Disease Control and Prevention, 2020). A menstruációs vér önmagában nem veszélyes, de ha a partner fertőzött, vagy te hordozol valamilyen kórokozót, a vér közvetítésével könnyebben terjedhet a vírus vagy a baktérium.

Van, aki kifejezetten ódzkodik attól, hogy „rendetlenség” lesz az ágyban, ami érthető aggodalom. Valóban, a menstruáció alatt egy kicsit több előkészület kell. Például leteríthetsz egy sötét törölközőt, vagy kipróbálhatjátok a szeretkezést a zuhany alatt. Utóbbi sokszor kifejezetten izgalmas alternatíva, mert kényelmes és higiénikus közeget biztosít. Nem feltétlen kell lemondanod a különféle pozíciókról, de tagadhatatlan, hogy ha a vérzés erősebb, akkor bizonyos testhelyzetekben jobban fogsz pecsételni. Ilyenkor hasznos lehet, ha a pároddal megbeszélitek, melyikőtök mennyire érzi komfortosnak, ha látjátok a vért. Van, aki egy cseppet sem zavar, másnak kicsit feszengést okoz a látvány. A menstruáció alatti nyílt kommunikáció talán még fontosabb, mint a többi időszakban, hiszen tényleg a „testnedvek” minden szinten jelen vannak.

Sokan kérdezik, hogy a menstruáció alatt szükséges-e szex előtt tampont vagy menstruációs kelyhet használni, netán el kell-e távolítani minden eszközt. A legtöbb esetben praktikusabb, ha eltávolítod, mielőtt belevágtok az aktusba. A bent maradt tampon például kényelmetlenné teheti a behatolást, vagy balesetveszélyes lehet, ha mélyebbre csúszik (Pickett és Pollack, 2017). Ha menstruációs kelyhet használsz, léteznek ma már olyan típusok, amelyeket szex közben is a helyén hagyhatsz, de nem mindegyik erre tervezett. Ha először próbálkozol ilyennel, inkább óvatosan, lassan fedezd fel, mennyire kényelmes, és közben kérj visszajelzést a partneredtől is. Vannak nők, akik úgy vannak vele, hogy inkább kiveszik a kelyhet, és nem bonyolítják a helyzetet. Nem létezik „egy mindenki számára jó” megoldás. A tested jelzéseire és a saját preferenciádra is figyelned kell.

Szó esett arról, hogy a menstruációs görcsök csillapíthatók, sőt a hangulatingadozások is enyhülhetnek az orgazmus során felszabaduló endorfinok miatt. Erre több tanulmány utal (Meston, 2007), amelyek azt mutatják, hogy a rendszeres szexuális élet, beleértve az orgazmust, általánosságban is hozzájárulhat a jobb hangulathoz és a fájdalomtűrő képességhez. Ezt a menstruáció alatti időszakban különösen hasznosnak találhatod, ha egyébként sokat küszködsz görcsökkel vagy feszültséggel. A tested minél jobban ellazul, annál kevésbé érzed elviselhetetlennek a görcsöket. Persze nem garantált, hogy mindenkinél beválik, de egy próbát megérhet, ha egyébként is érdekel a menstruáció alatti szex gondolata.

A menstruáció alatti megnövekedett szexuális vágyat nem mindenki tapasztalja, de meglepően sok nő számol be róla, hogy ilyenkor intenzívebbnek érzi a libidóját. Ennek hormonális okai vannak. A ciklus során több ponton is változik az ösztrogén és a progeszteron szintje, és ez hat a női szexuális vágyra. Ráadásul a méh vérellátása is megváltozik, a medencei terület vérbősége pedig könnyebben hozhat izgalmi állapotba (Nagoski, 2015). Sokan azt mondják, ilyenkor érzik leginkább, hogy akár egy apró érintés is fokozottabb izgalmat vált ki. Már csak ezért sem érdemes elfojtani a vágyadat, ha egyébként kívánod a szexet. Előny lehet még, hogy kevesebb síkosítóra lehet szükséged, mert a hüvely és a méhnyak környékén eleve több nedv termelődik. Bár nem összekeverendő a menstruációs vér és a hüvelyi váladék, mégis sok nő arról számol be, hogy könnyebb a behatolás, és nem aggódik annyira a szárazság miatt.

Természetesen nem mindenkinek komfortos, hogy a menstruáció alatt szeretkezzen. Vannak, akik kultúrális vagy vallási okokból tartózkodnak ettől, másoknál egyszerűen esztétikai-érzelmi gátak jelennek meg. Különösen a mélyebb tabukkal rendelkező családokban nőtt nők érezhetnek bűntudatot. Azt érdemes hangsúlyozni, hogy a menstruáció biológiai tény, nem pedig valamiféle „piszkos” állapot. Ha mégis feszengsz miatta, de nyitott vagy rá, segíthet, ha lassan, kis lépésekben haladsz. Lehet, hogy először csak simogatás, orális kényeztetés vagy petting történik ilyenkor, és nem feltétlenül a közösülés. Vagy kipróbálhatjátok, milyen érzés egy kád vízben vagy a zuhany alatt, ahol a víz lemossa a vért, és talán kevésbé kell rágörcsölni arra, hogy folyik vagy nem folyik. Sok párnak ez a vízbiztos közeg adja meg a kezdő lendületet, hogy ráérezzenek, valójában nem akkora ördöngösség. A WHO (2021) ajánlásai szerint a megfelelő higiéniai feltételek biztosításával a vízben szeretkezés sem jelent kockázatot abban az értelemben, hogy a menstruációs vér fertőzőbb lenne. Inkább a kényelmi szempontok számítanak, például legyen elég meleg a víz, és legyen stabil a testhelyzet.

Ha a partnere(i)d is beleegyeznek, érdemes óvszert használni, hogy megelőzzétek mind a nem kívánt terhességet, mind a fertőzések átadását. Külön hangsúlyozom a HIV, a hepatitisz és más STD-k kockázatát. A menstruációs vér nem jelenti azt, hogy nagyobb a fertőzés veszélye, de ha nyílt, érzékenyebb a méhnyak és a hüvely, az esetleges mikrosérülések is könnyebben kialakulhatnak. Ezért fontos, hogy a menstruáció sem „szabadság” a védekezés alól, ha olyan szexuális kapcsolatod van, ahol a fertőzés veszélye fennáll. Emellett nem feledkeznék meg arról sem, hogy ha szexjátékokat használtok, mindenképpen alaposan fertőtleníteni érdemes őket használat előtt és után (Jansson, 2018). A menstruáció alatt a vér mindenképpen jelen lehet, és a kórokozók is könnyebben megtapadhatnak a játékok felszínén, ha nincs megfelelő higiénia.

Néhány nő úgy érzi, a menstruációs vér látványa kimondottan erotikus, mintegy „vadságot” kölcsönöz az együttlétnek. Másoknak egyáltalán nem vonzó, sőt kellemetlen érzés, ha meglátják a vért a partnerükön vagy az ágyneműn. Itt valóban sok múlik az ízlésen és a hozzáálláson. Ha te azok közé tartozol, akik nem szeretnék összekenni a lepedőt, de mégis vágynak ilyenkor a szeretkezésre, lehet, hogy egy sötét törölköző vagy néhány régi ágynemű megoldja a gondot. Nincs általános recept, ami mindenkinek beválik. Próbáld megérteni a saját korlátaidat, és ne félj közölni a pároddal, mire van szükséged, hogy felszabadult tudj maradni. Ha például fontos, hogy gyorsan lezuhanyozzatok az együttlét előtt és után, ezt nyugodtan mondod el. Az is lehet, hogy a partneredet egyáltalán nem zavarja a menstruáció, és inkább te magad vagy, aki nehezebben oldódsz, mert benned élnek a régi tabuk és rossz berögződések.

Sok esetben a testhelyzet kiválasztása segít a „rendetlenség” minimalizálásában. Ha a misszionárius pózban fekszel alul, a vér kifelé fog távozni, ami jobban összekenheti az ágyneműt. Ha te vagy felül, lehet, hogy te jobban láthatod a vért, de legalább az irányítás a kezedben van. Megint mások a hátsó behatolást tartják kényelmesebbnek, mert a menstruációs vér így kevésbé érintkezik a klitorisz környékével. Viszont ez is egyénfüggő. Akárhogy is, a menstruáció alatti szexnél fontos, hogy ki tudd fejezni, ha valami kényelmetlen, és a partnered is figyeljen a jelzéseidre. Sokan javasolják, hogy legyen kéznél egy doboz nedves törlőkendő, hogy bármikor gyorsan rendbe tehessétek magatokat és ne törjön meg a hangulat.

A menstruáció alatti szex kapcsán úgy tapasztalom, hogy a legnagyobb nehézséget gyakran a szégyen és a társadalmi megbélyegzés jelenti. Évszázadokon át sok kultúrában a menstruációt „tisztátalannak” bélyegezték, és ez a szemlélet a mai napig hat. A modern orvostudomány azonban nem ismer olyan biológiai okot, ami a menstruáció alatt tiltottá tenné a szexet. Ha úgy érzed, szeretnéd kipróbálni, vagy rendszeresen élni vele, teljesen rendben van. Ha pedig távol áll tőled, és nem akarod, az is rendben van. A lényeg, hogy a döntésed ne a beléd nevelt szégyenből fakadjon, hanem valódi önismeretből és vágyakból. Fontos, hogy mindkét fél komfortosan érezze magát. Ha a partnered idegenkedik a menstruációs szextől, érdemes rájönnötök, mi is a visszatartó ok. Egy nyugodt beszélgetés, esetleg a szakirodalom megismerése sokszor oldja a bizonytalanságot.

Végső soron tehát a menstruáció alatti szex egyik legfőbb hozadéka, hogy felfedezheted: a tested ebben a ciklusszakaszban is képes az örömre, sőt akár intenzívebb szexuális vágyat is megélhetsz. Emellett enyhítheti a görcsöket és lerövidítheti a vérzés hosszát – bár nyilván egyéni különbségek vannak. Ráadásul, ha mindketten lazán, humorral és kellő nyitottsággal álltok hozzá, a menstruáció alatti szex a kapcsolatotokban még erősebb intimitást teremthet. Egy 2019-es felmérés (Horne és West, 2019) például kiemelte, hogy a párok jelentős része közelebb érezte magát egymáshoz, amikor úgy döntöttek, nem hagyják, hogy a menstruáció napjai „kimaradjanak” a szexuális életükből. Ez nem szabály, hanem inkább tendenciaként figyelhető meg.

Ott vannak persze a hátrányok, amivel számolni kell: a plusz rendetlenség, a fertőzésveszély, a nem várt terhesség esélye, vagy az, hogy egyeseknél a fájdalom és a rossz közérzet egyszerűen kizárja a szeretkezést. A fontos, hogy ezekről előre beszéljetek, és ne legyetek csalódottak, ha egyikőtök nem tudja átlépni a saját korlátait. A menstruáció alatti szex elkerülése sem helytelen választás, ha mindkettőtöknek az a kényelmes. Inkább az a lényeg, hogy tudd, nincs benne semmi „beteges”, ha kipróbáljátok, és mindkettőtöknek jólesik. A testhez való pozitív viszonyulás része, hogy a menstruációt is úgy kezeljük, mint a női lét természetes velejáróját. Ahol pedig nincs szégyen, ott általában több felszabadultság és kreativitás van a hálószobában is.

Ad 1
Tanulj reklámpszichológiát

Ha úgy érzed, orvosi tanácsra lenne szükséged – például a ciklusod felépítéséről, valamilyen fertőzésről vagy a teherbeesés kockázatáról szeretnél többet tudni –, akkor mindenképpen konzultálj a nőgyógyászoddal. Egyetlen cikk sem helyettesíti a személyre szabott orvosi tanácsot. Érdemes odafigyelni a tested jelzéseire: ha erős fájdalmat vagy kellemetlenséget érzel szex közben, inkább pihenj, és beszélj erről a partnereddel. Előfordul, hogy csak annyi a gond, hogy rosszkor próbálkoztok, túl erős a vérzésed, vagy nincs kedved a behatoláshoz. Ilyenkor a gyengéd masszázs, a meleg fürdő, az összebújás is közelebb vihet a komforthoz, és talán még mindig hatásos lehet a görcsökkel szemben.

Összességében a menstruáció alatti szex teljes mértékben természetes velejárója lehet a szexuális életnek, ha mindketten szeretnétek és tiszteletben tartjátok egymás határait. Kétségtelen, hogy igényel némi alkalmazkodást, több takarítást vagy előkészületet, és nem árt tisztában lenni a védekezési módokkal. Cserébe viszont lehet, hogy olyan pluszt ad, ami enyhíti a menstruációs panaszokat, növeli az összetartozás érzését, és felszabadultabbá teszi a ciklusnak ezt a napját is. Ne hagyd, hogy a körülötted lévő tabuk vagy a saját régi félelmeid megfosszák attól, ami akár jó élmény is lehet. Ha ellenérzéseid vannak, beszélj róla nyíltan, hiszen a partnereddel együtt tudjátok meghatározni, mi fér bele és mi nem. A kulcs, ahogy mindig, a kommunikáció és a kölcsönös tisztelet.

Nem kell bizonygatnod semmit: ha kényelmetlen, nyugodtan mondd azt, hogy „most nincs hozzá kedvem.” Ugyanakkor, ha épp a ciklus alatt érzel nagyobb szexuális vágyat, és a párod nyitott rá, semmi akadálya, hogy kiéljétek a szenvedélyt. A legtöbben, akik kipróbálták, azt mondják, egyszer-kétszer teljesen más élmény volt – van, aki rákattan, más pedig azt mondja, „Ez is megvolt, de nem ragaszkodom hozzá.” A lényeg, hogy te ismerd magad, a saját tested működését, és merd formálni a szabályokat úgy, ahogy a te élethelyzetedhez, párkapcsolatodhoz és érzelmi világodhoz passzol.

Ne feledd, hogy semmilyen védekezési módszer sem 100%-os: a terhesség és a szexuális úton terjedő betegségek ellen a legbiztosabb védelmet az óvszer jelenti, illetve a felelős partnerkiválasztás és az őszinte kommunikáció. A menstruáció alatt sem szűnik meg ez a felelősség. Ha pedig bármikor bizonytalan vagy, érdemes nőgyógyásszal vagy más szakorvossal beszélgetni a kérdéseidről. Így biztos lehetsz benne, hogy korrekt információt kapsz, és nyugodtabban, felkészültebben vághatsz bele bármilyen kalandba – menstruáció alatt vagy azon kívül. Ez az időszak ugyanúgy része az életednek, és ha úgy döntesz, hogy szeretnéd ebbe az intim szférába is beengedni a párodat, akkor azt teheted egy nagyon természetes, örömteli módon. Ha pedig neked ez nem fér bele, az is rendben van. A legfontosabb az, hogy a testeddel és a döntéseiddel harmóniában élj.

Források:

Bancroft, J. (2009). Human Sexuality and Its Problems (3rd ed.). Churchill Livingstone.

Centers for Disease Control and Prevention (2020). Sexually Transmitted Infections – Guidelines.

Horne, M., & West, R. (2019). Menstrual Intimacy and Relationship Satisfaction: A Qualitative Exploration. Journal of Sex & Marital Therapy, 45(6), 535–548.

Jamieson, L., & Clarke, A. (2012). Menstrual Patterns and Sexual Activity: Comparative Analysis of Clinical Observations. Women’s Health Research, 18(2), 77–85.

Jansson, A. (2018). Hygienic Practices for Sexual Health: A Systematic Review of Sex Toy Cleaning. Sexual Health Review, 11(4), 312–319.

Masters, W. H., & Johnson, V. E. (1966). Human Sexual Response. Little, Brown.

Meston, C. M. (2007). Short- and Long-Term Effects of Exercise on Sexual Function in Women. Journal of Sexual Medicine, 4(6), 1518–1532.

Nagoski, E. (2015). Come as You Are: The Surprising New Science That Will Transform Your Sex Life. Simon & Schuster.

Pickett, B., & Pollack, M. (2017). Retained Tampon: A Rare Complication and Management Strategies. Case Reports in Gynecology.

Spitz, A., & Prine, L. (2019). Contraceptive Myths and Facts: Debunking Common Misconceptions. Journal of Family Planning, 25(3), 144–150.

World Health Organization (2021). Sexual and Reproductive Health: Comprehensive Guidelines for Health Services.

Címkék:

Ne hagyd ki

Érdekes lehet

Tanulj reklámpszichológiát - 5775 Ft

Népszerűek

A vibrátor történelme

A vibrátor evolúciója: történelem, pszichológia, egészség és üzlet A vibrátor története, hatásai és üzleti vonatkozásai sokkal összetettebbek, mint azt elsőre gondolnánk. A szexuális forradalom egyik kulcsszereplője nem csupán a hálószobákban hódított teret, hanem társadalmi, pszichológiai és egészségügyi szempontból is jelentős változásokat hozott. Emellett üzleti és marketing szempontból is egy több milliárd dolláros iparág épült köré....

Vibrátorok: típusok, használat és előnyök

A vibrátor egy igen sokrétű és izgalmas eszköz, amely nemcsak a szexualitásról, hanem az önismeretről, a testtudatról, sőt a párkapcsolati kommunikációról is sokat elárul. Ha belegondolsz, nem csupán egy tárgyról van szó, hanem egy olyan témáról, amelyhez kapcsolódóan rengeteg szociális, pszichológiai és biológiai szempont felmerülhet. A történelmi előzményei éppolyan érdekfeszítők, mint a mai modern marketingkampányok;...

Miért fontos a nőknek a szexben az érzelmek ? 

Az emberi lélek és test olyan szorosan összefonódik, hogy szinte lehetetlen különválasztani, hol ér véget az egyik, és hol kezdődik a másik. Ez különösen igaz a szexualitás területén. Amikor felmerül a kérdés, miért fontosak az érzelmek a nőknek a szexben, valójában a női test, az idegrendszer, a hormonális folyamatok és a szociokulturális elvárások együtteséről beszélhetünk....

A vibrátor karbantartása

A vibrátor karbantartása sokkal többről szól, mint a tisztaság megőrzése. Amikor vigyázol erre az eszközre, valójában a saját testi és lelki jóllétedet véded, hiszen a higiénia hiánya kellemetlen fertőzésekhez, irritációkhoz vezethet, a helytelen tárolás vagy ápolás pedig megrövidítheti a vibrátor élettartamát. A mai modern segédeszközök egyre kifinomultabb technológiával készülnek, ezért fontos, hogy odafigyelj, hogyan tisztítod,...

Kapcsolat

Népszerű

© Copyright 2025