Elterjedt nézet, hogy a pornófilmek túlzó vagy egyenesen torz képet közvetítenek a szexről, ami sok férfi számára félrevezető lehet. Amikor valaki fiatalon vagy tapasztalatlanul kezd el pornót nézni, akkor gyakran azt hiszi, hogy a valóságban is hasonlóan „zökkenőmentes” minden: a nők folyamatosan készen állnak az együttlétre, sosem fáradtak, és minden helyzetben hatalmas lelkesedést mutatnak. A férfiaknak pedig mindig kőkemény erekciójuk van, több órán át bírják, és minden alkalommal a csúcsra juttatják partnerüket. Egy 2022-es tanulmány, amely „The Journal of Sexual Behavior” című folyóiratban jelent meg (T. S. Levendusky és R. Smith), rámutatott, hogy a férfiak 68%-a számolt be arról, hogy a pornóból szerzett elképzelések hatással vannak a saját szexuális elvárásaikra és viselkedésükre. De vajon valóban félrevezet-e a pornó, vagy inkább csak egy szórakoztatási forma, amit helyén kellene kezelnünk?
Torz testkép és irreális elvárások
Nézzük először a testképet. A pornóban gyakran szerepelnek kimondottan „filmes” alkatú emberek, akiktől elvárják az extrém látványt. Ez elferdítheti a nézők testképet érintő elvárásait – például azt az illúziót keltheti, hogy a nőknek mindig hibátlan teste és örökösen magas libidója van, vagy hogy a férfiak pénisze átlag felettinek számít, és képesek maratoni teljesítményre. A valóságban az emberek testfelépítése, állóképessége és orgazmusra való képessége rendkívül eltérő lehet. Ha valaki úgy hiszi, hogy a partnere (vagy önmaga) „nem működik rendesen”, csak mert nem felel meg a pornóban látott sémáknak, az alááshatja az önbizalmat, és hosszú távon konfliktusokhoz vezethet.
A legfőbb félrevezető mozzanat, hogy a pornó a legtöbb esetben nem a valódi emberi kapcsolódásról szól, hanem a vizuális izgalomról. Ritkán mutatja be a szex előtti és utáni érzelmi állapotokat, a humoros vagy éppen kínos pillanatokat, a rövid szüneteket. Ebből könnyen az a meggyőződés alakulhat ki a nézőben, hogy a szex mindig hibátlanul zajlik, és minden résztvevő azonnal a tetőfokára hevül. A hétköznapi életben azonban sokkal nagyobb szerepet kapnak a lelki tényezők, a kommunikáció és a kölcsönös figyelem. A folyamatos, hibátlan vágy fenntartása pedig korántsem reális elvárás.
Hogyan kezeld tudatosan a pornó hatásait?
- Válaszd külön a fikciót a valóságtól: Fontos, hogy a pornót úgy kezeld, mint egy szórakoztató műfajt. Nagyrészt megrendezett jelenetekről van szó, amelyeket vágások, profi világítás és hivatásos szereplők tesznek látványosabbá.
- Kövesd a saját és partnered tempóját: Mindenki más ritmusban, más testi és lelki szükségletekkel éli meg a szexet. A valóságban természetes, hogy vannak hullámvölgyek a vágyban, és nem mindig 100%-os a teljesítmény.
- Beszélj nyíltan a vágyaidról: Ha úgy érzed, a pornó formálta a vágyaidat vagy az elvárásaidat, mondd el a párodnak, mit próbálnál ki – de légy nyitott az ő igényeire is. A közös megértés és kísérletezés sokkal egészségesebb, mint a titkolózás vagy az irreális elvárások.
- Törekedj a sokoldalúságra: Nem csak a pornó képezhet inspirációs forrást. Rengeteg szexuális és párkapcsolati témájú könyv, cikk, podcast létezik, amelyek reálisabban mutatják be, hogyan lehet javítani és élvezetesebbé tenni a szexuális életet.
Végső soron a pornó nem ördögtől való dolog, de fontos, hogy tudatosan viszonyuljunk hozzá. Megtévesztő lehet, ha valaki teljes mértékben onnan szerzi az elsődleges információit a szexről és a női-férfi testi-lelki igényekről. A szex ugyanis nem csupán technika vagy külsőségek kérdése, hanem mélyen érzelmi és pszichológiai kötődés is. Amennyiben egészségesen, önismerettel és kommunikációval kiegészítve közelítünk a témához, úgy kevesebb a veszélye annak, hogy a pornó irreális elvárásokat vagy önértékelési problémákat szül. Ha viszont észleled, hogy a megtekintett filmek tartós stresszt vagy elégedetlenséget okoznak, érdemes elgondolkodni azon, hogyan alakíthatnád át a szexszel és a párkapcsolattal kapcsolatos nézőpontodat.