Nem áll rendelkezésre pontos, hivatalos statisztika arról, hogy Magyarországon a nők hány százaléka rendelkezik vibrátorral vagy dildóval, mert erről viszonylag kevés átfogó, reprezentatív felmérés készült. Az ilyen témák sokáig tabunak számítottak, ezért a kutatások ritkán fókuszálnak országosan, nagy mintán csak a segédeszközök használatára. Ugyanakkor néhány európai és nemzetközi adat, valamint hazai részadatok alapján nagyjából következtetni lehet arra, milyen arány lehet Magyarországon.
1. Nemzetközi összehasonlítás
Egy 2009-es, amerikai kutatás (Herbenick és munkatársai, Journal of Sexual Medicine) például azt találta, hogy az amerikai nők több mint fele kipróbált már életében vibrátort. Európai felmérések (például Durex Global Sex Survey) is rendszerint 40–60% közé teszik azoknak a nőknek az arányát, akik valamilyen szexuális segédeszközt legalább egyszer használtak. A skandináv és nyugat-európai országokban ez a szám sokszor magasabb, míg néhány déli és keleti országban valamivel alacsonyabb.
2. Magyarországi részinformációk
– Egyes online szexshopok és hazai forgalmazók időnként közzétesznek eladási adatokat, de ezek nem tekinthetők reprezentatív kutatásnak. Annyit mutatnak, hogy az elmúlt 10–15 évben jelentős növekedés tapasztalható a nők által vásárolt vibrátorok és dildók mennyiségében, ami a tabuk csökkenésére és a szélesebb választékra utal.
– Néha előfordulnak kisebb mintás, internetes felmérések, amelyeknél a kitöltők körében 30–40% fölötti is lehet azok aránya, akiknek már volt vibrátoruk. Ezek a kutatások azonban gyakran önkéntesen kitöltött, fiatalabb és nyitottabb mintákon készülnek, így felülbecsülhetik a valós adatot.
3. Óvatos becslés
A fentiek alapján – és figyelembe véve, hogy Magyarországon a nyugati országokhoz képest némileg lassabban oldódtak a szexuális tabuk – talán 20–40% közötti arányra lehet tippelni azoknál a nőknél, akik legalább egy alkalommal beszereztek már vibrátort vagy dildót. Ez az arány az utóbbi években valószínűleg tovább nőtt, ahogy egyre több szó esik a testpozitív szemléletről, és a szexuális segédeszközök is láthatóbbá váltak.
– Azoknak a nőknek az aránya pedig, akik valaha kipróbáltak ilyesmit (akár saját vásárlásból, akár ajándékba kapták, vagy épp a párjuknak volt már) ennél is magasabb lehet.
– A régiós különbségek is számítanak: a nagyvárosokban, főleg Budapesten, valószínűleg többen és könnyebben jutnak hozzá, míg kisebb településeken a hozzáférés és a szemlélet is konzervatívabb lehet.
4. Miért bizonytalan a pontos szám?
– Sok nő nem szívesen vesz részt ilyen témájú, részletes felmérésekben, vagy nem vallja be nyíltan az eszközök használatát, még anonim kérdőívekben sem, ezért a statisztikák némileg mindig torzíthatnak.
– A definíció sem mindig egyértelmű: egy szimpla műpénisz (dildó), egy csiklóizgató vibrátor vagy egyéb szexuális segédeszköz is ide tartozik-e?
Összefoglalva
Hivatalos, reprezentatív magyar felmérés nem nagyon létezik a dildók és vibrátorok birtoklásáról, de a külföldi adatok és a hazai részadatok, trendek alapján óvatos becsléssel a magyar nők legalább 20–40%-ának lehet (vagy lehetett valamikor) vibrátora vagy dildója. Ez az arány a fiatal, városi nők körében jó eséllyel magasabb. Ahogy a tabusítás csökken, és nő a választék, valószínűleg folyamatosan emelkedik is ez a százalék.