Elszakadt az óvszer. Mit tegyek?

Címszavakban

Sokak számára sokkoló élmény, ha az együttlét közben, vagy közvetlenül utána észreveszik: elszakadt az óvszer. Ahelyett, hogy rögtön pánikba esnél, érdemes átgondolni, pontosan mi történt, és milyen lépések segítenek abban, hogy a lehető legbiztonságosabb módon kezeld a helyzetet. Több okból is fontos komolyan venni egy ilyen esetet: egyrészt felmerülhet a nem kívánt terhesség kockázata, másrészt a nemi úton terjedő fertőzések rizikója is megnő. Ha tudatosan, megfontoltan jársz el, kisebb az esélye, hogy hosszabb távú következményekkel kelljen számolnod. A The Journal of Sexual Medicine 2012-es tanulmánya (Rosenberg, M. J., Waugh, M. S., & Burnhill, M. S. [2012]. Condom breakage and slippage in a controlled clinical trial. The Journal of Sexual Medicine, 9[10], 2677–2682.) is megerősíti, hogy bár a megfelelően felhelyezett óvszer szakadásának valószínűsége alacsony, mégis előfordulhat, és ha megesik, fontos a gyors reakció.

Az első és talán legfontosabb, hogy ne ess kétségbe, és ne vádold magad vagy a partnered. Az óvszer szakadásának több oka lehet: talán nem maradt elég hely a spermatartálynál, levegő szorult a gumi tetejébe, nem voltál elég síkos, vagy lejárt szavatosságú, rosszul tárolt terméket használtatok. Okozhatja emellett a túl erős súrlódás, a nem megfelelő méret, netán valamilyen anyagprobléma is. Mindenkivel előfordulhat, még akkor is, ha óvatos vagy. Ezért a pánikszerű reakció helyett érdemes a gyakorlati lépésekre összpontosítani.

Első lépésként próbáld felmérni a helyzetet. Ha arra gyanakszol, hogy aktus közben történhetett a szakadás, nézd meg, mennyire maradt fenn az óvszer, illetve mennyire sérült. Amennyiben benne maradt a hüvelyben, óvatosan, lassan vedd ki, hogy minél kisebb eséllyel kerüljön még több testnedv a hüvelybe. Lehet, hogy észreveszed: csupán egy hajszálrepedésről van szó, és még a sperma nagy része az óvszer belsejében maradt, de az sem ritka, hogy teljesen kiszakad és a nedvek kijutnak. A The Journal of Sex Research egyik 2010-es összefoglalója (Sanders, S. A., et al. [2010]. Condom use errors and problems: A global view. Journal of Sex Research, 47(3), 181–196.) rámutat, hogy az óvszerhasználati hibák (például rossz méret, levegőbuborék, heves mozdulatok) vezetnek leginkább szakadásos balesetekhez. Ez a helyzet nem a te hibád, egyszerűen előfordul.

Ha nem használsz egyéb fogamzásgátló módszert, felmerül a kérdés, mi lesz a terhesség esélyével. Attól függ, éppen a ciklusod melyik napján vagy, de ha a partnered spermája a hüvelybe jutott, statisztikailag mindenképp nő a fogamzás kockázata. Ha nem szeretnél gyermeket, érdemes lehet sürgősségi fogamzásgátló tablettával (például esemény utáni tabletta) élni, amennyiben a körülmények és az orvosi javaslat ezt lehetővé teszik. Ez a tabletta általában 72 órán belül alkalmazható – de minél hamarabb veszed be, annál nagyobb a hatékonysága. Vannak olyan esemény utáni szerek, amiket akár 120 óráig is lehet használni, ám minél több idő telik el, annál nehezebb visszafordítani a folyamatot. Ha ebben a helyzetben vagy, ne félj gyógyszerészhez vagy orvoshoz fordulni. A 2011-es Contraception folyóirat tanulmánya (Glasier, A. [2011]. Emergency contraception: Clinical outcomes. Contraception, 84[5], 391–396.) kiemeli, hogy az esemény utáni tabletta jóval hatékonyabb, ha az aktus utáni első 24 órában beveszik, és bár az sem nyújt 100%-os garanciát, jelentősen csökkenti a terhesség kialakulásának esélyét.

Ami a nemi úton terjedő fertőzések kockázatát illeti, az óvszer szakadásával esély nyílik a kórokozók átjutására. Ha a pároddal még nem végeztetek közös STD-szűrést, és benned marad valamilyen gyanú vagy kétség, fontold meg, hogy felkeress egy orvost vagy az STD-ambulanciát. Sok betegségnél akár tünetmentes hordozó is lehet a partner, vagy te magad anélkül, hogy tudnál róla. A rutinszűrés (például chlamydia, gonorrhea, HIV, szifilisz, hepatitis B és C) segít abban, hogy tisztán láss, és ne hurcolj magaddal esetleges fertőzést. A BMC Infectious Diseases 2015-ös tanulmánya (Smith, K. E., et al. [2015]. Patterns of condom use and condom breakage and slippage among STD clinic patients. BMC Infectious Diseases, 15, 408–411.) rávilágít, hogy az óvszer elmozdulása vagy sérülése jelentősen megnöveli a fertőzési kockázatot, különösen a gyakrabban előforduló chlamydiánál és gonorrheánál. Ha megelőzésre törekszel, a szűrés biztonságot adhat.

Előfordulhat, hogy totálisan meglep, mennyire hamar szakadt el az óvszer, és felmerül a gyanú, nem-e selejtes volt, vagy te magad valamit helytelenül csináltál. Sokan például már a felhelyezésnél hibáznak: nem hagynak ki helyet a spermatartálynál, vagy éppen valamilyen olajbázisú síkosítót használnak, ami kikezdheti a latexet. Ha latex óvszerrel védekezel, mindig csak vízalapú vagy szilikonos síkosítót alkalmazz, mert az olajalapú termékek (például vazelin, babaolaj) roncsolhatják a gumit. A latexmentes óvszerek némileg kevésbé érzékenyek az ilyen anyagokra, de az sem garancia arra, hogy nem történik szakadás, ha nagy a súrlódás. A Journal of Sex & Marital Therapy 2014-es áttekintője (Hoff, C., et al. [2014]. Condom use problems: A review. Journal of Sex & Marital Therapy, 40[6], 575–590.) szintén megerősíti, hogy a helyes felhelyezés és a megfelelő síkosítás a legalapvetőbb lépések a szakadás elkerülésére.

Gyakorlati tanácsként: ha észreveszed, hogy repedt az óvszer, azonnal álljatok meg. Ha még épp csak kilyukadt, lehet, hogy nem is jutott át nagy mennyiségű testnedv. Ha pedig már megtörtént a magömlés, tényleg nincs mit tenni azon kívül, hogy a lehető leggyorsabban átgondoljátok a következményeket (nem kívánt terhesség, STD-kockázat) és eszerint léptek. A közvélekedéssel ellentétben nem bizonyított, hogy a gyors hüvelyöblítés csökkentené a nem kívánt terhesség valószínűségét vagy a fertőzés esélyét – sőt, a túlzott irrigálás felboríthatja a hüvelyflórát, és újabb gondot generálhat. Ezért a legjobb, ha nem esel neki a hüvelynek semmilyen kemikáliával vagy vizes öblítéssel. Az esemény utáni tabletta, illetve az STD-szűrés az, ami reális segítséget nyújthat. Ha menstruációs ciklusod alapján felmerül, hogy termékeny időszakodban volt a baleset, akkor pláne érdemes az orvos véleményét kérni sürgősségi fogamzásgátlásról.

A szakadásos eset után

A szakadásos eset után érdemes lehet átértékelni a védekezési módszereket. Ha rendszeresen előfordul, hogy kiszakad az óvszer, talán nem megfelelő a méret, vagy valamilyen minőségbeli probléma áll fenn (például lejárt a szavatosság, netán túl sokáig tároltad meleg helyen, például pénztárcában vagy kesztyűtartóban). A latexgumi ugyanis elég érzékeny a hőre, és egy idő után meggyengülhet. Ha a partnered péniszének kerülete nagyobb az átlagnál, a standard méretű óvszer jobban feszülhet, és könnyebben szakad – a The Journal of Sexual Medicine 2010-es publikációja (Reece, M., et al. [2010]. Condom size, shape, and breakage: An examination of condom use. The Journal of Sexual Medicine, 7[4], 1572–1581.) szerint a túl kicsi gumik jelentősen növelik a repedés arányát. Ilyenkor próbáljatok nagyobb méretet vagy latexmentes típust, és figyeljetek a kellő síkosításra.

Ad 1
Tanulj reklámpszichológiát

Ugyanez igaz fordítva is: ha túl laza a gumi, és csúszkál, szintén könnyebben sérülhet. Előfordulhat, hogy egy másik márka, másik típus (pl. anatómiai forma) jobban működik, és nem reped olyan könnyen. Az is lehetséges, hogy hevesebb mozdulatoknál érdemes közben extra síkosítót használni, megelőzve a túlzott súrlódást, amely egy ponton túl megrepesztheti a latexet vagy a poliizoprén anyagot. Az is nagyon fontos, hogy már a behatolás előtt húzza fel a partnered, és ne félj szünetet tartani, ha úgy érzed, valami nem stimmel – a rosszul felhelyezett, félrecsúszott gumi is okozhat szakadásos gondot. A felmérések szerint (Manderson, L., & Smith, L. [2013]. The real reason condoms fail. Sexual Health & Reproduction, 9[4], 201–206.) a legtöbb óvszerhiba elkerülhető, ha kellő figyelmet fordítasz a felhelyezésre, valamint a használat során szükséges apróságokra (síkosító, méret, levegő kiszorítása a spermatartályból).

Ha a baleset már megtörtént

Ha a baleset már megtörtént, és lezajlott a magömlés, de a partneredet jól ismered, tudod, hogy mindketten STD-szűrtek vagytok, és a ciklusod alapján kicsi az esély a teherbeesésre, nyilván kevésbé kell aggódnod. Ám a biztonság kedvéért érdemes néhány napon belül figyelni a tested jelzéseit, és ha bármi gyanús (például pecsételő vérzés, fájdalom, folyás, felfázásos tünetek) jelentkezik, konzultálj orvossal. Ha viszont nem akarsz gyereket, és fennáll a megtermékenyülés reális esélye, ne habozz minél hamarabb szakembert keresni a sürgősségi fogamzásgátló miatt. Ezzel egy időben, ha azt feltételezed, hogy a partnered STD-hordozó lehet (vagy nem ismered a státuszát), egy egy-két hetes várakozási idő után érdemes elmenni egy szűrésre, hogy még időben kiderüljön, van-e fertőzés.

Ha a baleset után is folytatni szeretnétek a szexet az adott alkalommal, célszerű kicserélni az óvszert egy vadiújra, és gondoskodni róla, hogy a felhelyezés valóban hibátlan legyen. Soha ne használjatok kétszer ugyanazt az óvszert, és ha netán a gumi már megsérült, ne próbáljátok “foltozgatni” a helyzetet – a legbiztosabb a teljes csere. Sokan elkövetik azt a hibát, hogy “á, csak megrepedt, de nem vészes”, és folytatják, ami komoly veszélyekkel járhat. Ha egyszer megtört a védelem, az óvszer onnantól nem segít sem a nem kívánt terhesség, sem a fertőzés ellen, hiszen bejuthatnak a testnedvek.

Előfordulhat, hogy a pszichés hatás sem elhanyagolható, hiszen a félelem, a szégyen vagy a bűntudat elronthatja a pillanat hangulatát. De ne feledd, nem te vagy az egyetlen, akivel ilyen történik: a statisztikák szerint a szexuálisan aktív párok jelentős része legalább egyszer megéli az óvszerszakadást. Inkább készüljetek fel fejben, mit tesztek, ha előfordul. A tervezés segíti, hogy hirtelen stressz nélkül, határozottan lépj, és tudd, kitől kérhetsz tanácsot. A The Journal of Sex Research (Sanders, S. A., et al. [2010]. Condom use errors and problems: A global view. Journal of Sex Research, 47(3), 181–196.) is kiemeli, hogy a legnagyobb meglepetés maga a pánik. Ha van egy “B terv”, könnyebb nyugodtan, felelősen viselkedni.

Ha rendszeresen előfordul veled, hogy kiszakad az óvszer, mindenképpen fontold meg, hogy más formában is szeretnél védekezni. Lehet, hogy kombináljátok a tabletta használatát és az óvszert – így, ha ritkán mégis baleset történik, a terhesség esélye kisebb. Vagy kipróbálhattok más óvszertípusokat, esetleg extra erős, “biztonsági” változatot, ha nagyon heves vagy hosszú együttléteket szeretnétek. Ha a gond a latexallergia, váltani lehet poliuretánra vagy poliizoprénre, ami hasonló védelemmel bír, de nem tartalmaz latexfehérjét. Sokan csodálkoznak, mennyivel ritkábban reped meg a gumi, ha a testük és a termék anyaga “összeillik”.

Az sem teljesen ritka, hogy a méret a probléma: ha a partnered pénisze eltér az átlagtól, vagy a formája miatt a hagyományos óvszer jobban feszül vagy éppen lötyög, a szakadás is gyakoribb lehet. Nem szégyen több félét is kipróbálni, nagyobbat, kisebbet, anatómiai formájút, és megnézni, hogyan bírja. Ilyen apró módosítások valóban csökkenthetik a jövőbeli balesetek esélyét.

Összefoglalva: ha elszakadt az óvszer, ne ess pánikba, hanem maradj nyugodt, és mérd fel a helyzetet. Ellenőrizd, mennyire jutott át a testnedv, mikor történt a szakadás, és ennek megfelelően dönts a további lépésekről. Ha szükséges, fontold meg a sürgősségi fogamzásgátlást, és gondolkodj el egy STD-szűrésen. Figyelj a jövőben jobban a felhelyezésre, a méretre és a síkosításra, hogy megelőzd a hasonló baleseteket. Ha a partnered és te is ismeritek egymás egészségi állapotát, és használtok más védekezési módot is, kisebb az aggodalom. Nem érdemes hibáztatni magad vagy a párodat, hiszen előfordul, hogy a gumi legjobb szándék mellett is megreped. Az a legfontosabb, hogy tudd, mit lépj, hová fordulj tanácsért, és hogyan csökkentheted a váratlan következményeket (például a nem kívánt terhesség és a fertőzések kockázatát). Legközelebb pedig legyetek még körültekintőbbek: a jó óvszer méret, minőség és síkosítás együttesen segíthet, hogy az együttlét izgalmas, de biztonságos legyen. A tested és a lelki nyugalmad is megérdemli a gondos odafigyelést. Néhány teszt, kipróbálás, orvosi tanács vagy szakmai információ tényleg olyan változást hozhat, ami hosszú távon is megszabadít a “Mi lesz, ha megint elszakad a gumi?” nyomasztó aggodalmától. Ha minden egyes alkalommal betartod a helyes használat lépéseit, és akkor sem jössz ki a sodrodból, ha mégis megesik a baleset, akkor máris sokat tettél a saját és a partnered biztonságáért.

Címkék:

Ne hagyd ki

Érdekes lehet

Tanulj reklámpszichológiát - 5775 Ft

Népszerűek

A vibrátor történelme

A vibrátor evolúciója: történelem, pszichológia, egészség és üzlet A vibrátor története, hatásai és üzleti vonatkozásai sokkal összetettebbek, mint azt elsőre gondolnánk. A szexuális forradalom egyik kulcsszereplője nem csupán a hálószobákban hódított teret, hanem társadalmi, pszichológiai és egészségügyi szempontból is jelentős változásokat hozott. Emellett üzleti és marketing szempontból is egy több milliárd dolláros iparág épült köré....

Vibrátorok: típusok, használat és előnyök

A vibrátor egy igen sokrétű és izgalmas eszköz, amely nemcsak a szexualitásról, hanem az önismeretről, a testtudatról, sőt a párkapcsolati kommunikációról is sokat elárul. Ha belegondolsz, nem csupán egy tárgyról van szó, hanem egy olyan témáról, amelyhez kapcsolódóan rengeteg szociális, pszichológiai és biológiai szempont felmerülhet. A történelmi előzményei éppolyan érdekfeszítők, mint a mai modern marketingkampányok;...

Miért fontos a nőknek a szexben az érzelmek ? 

Az emberi lélek és test olyan szorosan összefonódik, hogy szinte lehetetlen különválasztani, hol ér véget az egyik, és hol kezdődik a másik. Ez különösen igaz a szexualitás területén. Amikor felmerül a kérdés, miért fontosak az érzelmek a nőknek a szexben, valójában a női test, az idegrendszer, a hormonális folyamatok és a szociokulturális elvárások együtteséről beszélhetünk....

A vibrátor karbantartása

A vibrátor karbantartása sokkal többről szól, mint a tisztaság megőrzése. Amikor vigyázol erre az eszközre, valójában a saját testi és lelki jóllétedet véded, hiszen a higiénia hiánya kellemetlen fertőzésekhez, irritációkhoz vezethet, a helytelen tárolás vagy ápolás pedig megrövidítheti a vibrátor élettartamát. A mai modern segédeszközök egyre kifinomultabb technológiával készülnek, ezért fontos, hogy odafigyelj, hogyan tisztítod,...

Kapcsolat

Népszerű

© Copyright 2025